www.parisotelleri.com

FRANSA

Fransa sınırları büyük ölçüde doğal sınırlardır ; Kuzeyde Manş Denizi ve Ardennes tepeleri;batıda Atlas Okyanusu;güneybatıda Pireneler;güneyde Akdeniz;güneydoğuda Alpler,doğuda ise Jura ve Vosges Dağları ve ren nehri.Bu çarpıcı doğal özelliklere sönmüş devasa volkanların manzaraya hakim olduğu Masif Central’i;geniş zarif Loire,Seine,Rhone;Saone ve Garronne nehirlerini;Masif Central’in güneyindeki garir,aysı kireçtaşı platolar boyunca uzanan Ardeche,Tarn ve diğer nehirlerin biçimlendirdikleri heyecan verici geçitleri de eklemeliyiz.

Fransız halkı aynen Fransa coğrafyasında olduğu gibi,burada da anahtar çözcükler çeşitli ve bölgeselliktir. Fransızlar,vatanseverlikleriyle ünlü olmalarına karşın,bir bütün olarak Fransa’dan çok yaşadığı bölgeyi kastediyor olması daha büyük olasılıktır.

Fransa

Bazı Fransızların kendi bölgeleri dışında ülkenin geri kalanıyla ne kadar az tanışık olduklarını keşfetmek oldukça şaşırtıcı olabilir.

Paris,Bordeaux,Lille,Nice ve Toulouse gibi kırsal kentlerin görkemine karşın Fransa,her şeyden önce bir köyler ülkesidir.Ülkede her biri birkaç köy içeren küçük idari birimler (commune) vardır.Bunlar gene bölgeden bölgeye farklılık gösterir.Kendilerini Atlas Okyanusu’nun dalgalarına siper eden Bretanya’nın gri,granit balıkçı evlerinden,yer yer ineklerin otladığı,elma bahçeleri arasına yuvarlanmış,saz damlı ve yarı ahşap Normandiya köylerine ve Provence’ın sarp tepelerdeki taraçalara yapılmış uykulu dağ köylerinin düz,kırmızı kiremitli çatılarına kadar. Gastronomi,yani iyi yeme ve içme sanatı ve bilimi,ulusal bir uğraştan daha fazla bir şeydir : Nüfusunun kazancının büyük bir bölümünü her şeyden çok yemeğe harcadığı bir ülkede,yemek bir yaşam biçimidir.Hatta bir keresinde çileden çıkan Charles de Gaulle şu ünlü sözü söylemiştir ‘’ 265 farklı çeşit peynir üreten bir ülkeyi sadece bir kişinin yönetmesi nasıl beklenir ? Fransızların yemek zevki en çok sokak pazarlarında göze çarpar.Ziyaretçi için Fransa pazarlarında bir gezi,tipik Fransız toplumunun doğasını öğrenme gezisidir.İklim farklılıkları da Fransız şaraplarını farklılaştırır.

Ülke genelindeki binlerce bağda her türlü şarap üretilse de genellikle kuzeydeki üzüm bağları enfes beyaz şarabın ve daha güneydekiler de muhteşem kırmızı şarabın üreticisidir.Fransızların hepsi yemekle birlikte şarap içmez.Normandiya ve Bretanya’daki çiftçiler çeşitli meyve şarapları yaparlar.

Fransa ve Fransızlıkla ilişkilendirilen kendine özgülük ve üslup,olağanüstü zengin ve farklı,dahası karşıtlıklarla dolu bir tarihten kaynaklanıyor.Çağdaş Fransa,devletin merkezileştirilmesi konusunda bir ders konusudur ve dikkatlice uygulanmış idari prosedürleri de dünyaya örnektir.Yine de bürokrasiye karşı inatçı bir direncin,bölgesel çeşitliliğin,yerinden yönetimin ve yerelcilik,bireycilik ve kişiselliğin de kalesi olmuştur her zaman Fransa.

Zenginlikleri göz önünde bulundurulduğunda,Fransızların kültürel miraslarıyla gururlanmaları pek de şaşırtıcı değildir.Eğitim çok değerlidir,sanatsal ve entelektüel konuların tartışılması günlük yaşamın bir parçasıdır.Dünyaca ünlü yazarlar Voltaire ,Rousseau,Victor Hugo,Moliere ve ressamlar Eugene Delacroix,Monet,Renoir,Sisley,Pissarro,Degas Fransa’nın gururu olmuşlardır...

PARİS'İN KEŞFİ

Dünyanın en güzel,en heyecanlı ve en romantik kentlerinden biri olarak rakipsiz bir üne sahip olan Paris bugün keşfedilmeyi bekleyen birçok güzellikleri ile sizleri bekliyor.

Mu-Vu Otelcilik Turizm İnşaat A.Ş. © 2014 | Tüm Haklları Saklıdır.
Web Tasarım ve İçerik Yönetimi